FACEBOOK

HÕLMIKPUU (GINKGO BILOBA)

Hõlmikpuu (Ginkgo biloba L.)
Perekond: Ginkgoaceae

Lugu
Kogu Aasias peetakse hõlmikpuud pühaks puuks. See on istutatud budistlike templite ümber. Esimeses suures Hiina ravimtaimede atlases, mille 3000 eKr kirjutas legendaarne keiser ja salvei Shen Nong, kirjeldatakse seda kui rohtu südame-, kopsu- ja mäluprobleemide korral. Hiina arstid kasutasid hõlmikpuu külmumise, turse ja astma raviks. Jaapanis süüakse mürgituse vältimiseks röstitud seemneid. Ayurveda meditsiin on kasutanud hõlmikpuu pikaealisuse eliksiirina. Euroopasse toodi ta ilupuuna 1730. aasta paiku. Euroopa ravitsejatel kulus üsna kaua aega, et avastada hõlmikpuu tohutu potentsiaal loodusmeditsiinis.

Lühikirjeldus
Kasvab kuivematel vett läbilaskvatel muldadel nii päikeses kui poolvarjus. Paljundab seemnetega. Praegu on hõlmikpuu levinud peaaegu kogu maailmas.

Kirjeldus
Ginkgo biloba on väga aeglaselt kasvav massiivne puu, mis ilmus Maale koos dinosaurustega juba 200 miljonit aastat tagasi (s.o mesosoikumi ajastul). Üksikud puud võivad elada kuni 1000 aastat. Kõige sagedamini on see Hiinas ja Jaapanis. Ginkgo biloba on praegu Ginkgo biloba taimede perekonna ainus elav liige. See on kahekojaline puu, mille isaslilli esindavad rohelised nelgid ja emasõied asuvad kandelehtede süvendites. Emastaimed annavad kirsisuurused tugevalõhnalise viljalihaga viljad. Nende seemned on söödavad. Lehed on erkrohelised, lehvikukujulised, kahehõlmalised (südamekujulised) hargnenud soontega. Lehtede läbimõõt on 6-9 cm, kuid märgitakse kuni 20 cm.Lehe ülemine pool võib olla tumedama varjundiga kui alumine. Lehtedel on peen iseloomulik aroom. Hõlmikpuu lehed omandavad sügisel kauni kuldse värvi.

Kasutatavad osad
Kasutatava hõlmikpuu põhiosa moodustavad lehed. Puuvilju ja seemneid kasutatakse ka Hiina traditsioonilises meditsiinis. Tõhus vorm - kontsentreeritud ekstrakt
35 - 67:1. Toorel kujul vili tarbimiseks ei sobi, kuid pärast kuumtöötlemist võib seda tarbida igas koguses. Toores puuviljas on 4-metoksüpüridoksiini – ainet, mis lagundab organismis vitamiini B6 (laguneb usaldusväärselt kuumtöötlemisel). Lehed koristatakse suve lõpus või varasügisel (vahetult enne, kui nad hakkavad värvi muutma).

Klassifikatsioon
Antioksüdant, vasodilateeriv, allergiavastane, vasotooniline.

Tõestatud mõjud
Kliiniliselt tõestatud kasulik toime ajukoele, eriti tserebrovaskulaarse puudulikkuse ja sellega seotud seisundite korral (esmane degeneratiivne dementsuse sündroom, vaskulaarne dementsus). Kliiniliselt testitud hõlmikpuu efektiivsus ajukoele eakatel (kontsentratsioonivõime, mälu parandamine, apaatia ja tujukuse vähendamine). On tõestatud, et hõlmikpuu pärsib "vanaduse" ilminguid, aktiveerides erütrotsüütides ensüümi, mis parandab impulsside ülekannet närvirakkude vahel. Ginkgo flavonoidid suurendavad veenide toonust ja vähendavad kapillaaride läbilaskvust. Oluline on ka kõrge efektiivsus vabade radikaalide vastu. Ginkgoliidid on väga tõhusad ateroskleroosi esimeses faasis (nn arterite kõvenemine). Seda kasutatakse perifeerse vereringe probleemide puhul, nagu pearinglus, kuulmishallutsinatsioonid ja akrotsüanoos (sinised sõrmeotsad). On tõestatud, et see on 100% efektiivne tinnituse (kroonilise tinnituse) mahasurumisel. Ajakiri Journal of the American Medical Association avaldas uuringu tulemuse, mis kinnitas tõsiasja, et hõlmikpuu aeglustab Alzheimeri tõve ja multiinfarktilise dementsuse all kannatavate inimeste intelligentsuse langust. See toimib peenist verega varustavate arterite ahenemise vastu ja on seetõttu tõhus impotentsuse ennetamine. Ginkgo bilobat soovitatakse kasutada ka antidepressandina. Ginkgo biloba ekstrakt leevendab kõndimisel valu inimestel, kes põevad arterite oklusiivset haigust (keha perifeersete osade ebapiisav verevarustus) ja veenipõletikku (flebiit). Hõlmikpuu toimeained pärsivad allergilisi reaktsioone, mida saab kasutada astma ravis.

Rakendus
• Antioksüdantne aktiivsus (puhastab keha vabadest radikaalidest)
• Alzheimeri tõbi ja multiinfarktiline dementsus
• Mälukaotus (isegi insuldi tagajärjel)
• Südameinfarkti ennetamine
• Parandab veresoonte toonust ja elastsust
• Vähendab vananemise märke
• Impotentsus
• Vile, kohin kõrvus
• Pearinglus
• Külmade jalgade ja kätega (Raynaud tõbi)

Tingimused maksimaalse efekti saavutamiseks
• Soovitan kasutada standardiseeritud ekstraktidest valmistatud preparaate. Ainult sel viisil saab väidetav toime individuaalsete annuste osas olla täielik ja püsiv.
• Kliinilised uuringud eakatel soovitavad 120–160 mg ekstrakti päevas 12 nädala jooksul, et aeglustada vananemisilminguid ja parandada vaimset jõudlust.
• Enamik kliinilisi uuringuid nõustub, et päevane annus on 120–240 mg hõlmikpuu lehtede ekstrakti. Soovitav on see kogus jagada kolmeks annuseks 40-80 mg.
• 40 mg ekstrakti vastab 1,4 - 2,7 g kuivadele lehtedele.
• Alkohoolse tinktuuri puhul soovitame 0,5 ml 3 korda päevas (0,5 ml vastab ligikaudu 8 tilgale ekstrakti).

Kõrvalmõjud:
Suukaudsel manustamisel esineb kõrvaltoimeid suhteliselt harva (peavalu, seedehäired). Mõned inimesed kogevad ärrituvust, hüperaktiivsust, kõhulahtisust ja oksendamist. Ginkgo ei soovitata lastele. Ei soovitata inimestele, kes võtavad verevedeldajaid. Ärge kasutage hõlmikpuu sisaldavaid preparaate, kui olete teadaolevalt selle suhtes ülitundlik. Praegu pole piisavalt teavet selle kohta, kas hõlmikpuu on ohutu kasutada raseduse, rinnaga toitmise ajal ja väikelastel. Sel põhjusel ei soovita autor sellistel juhtudel hõlmikpuu kasutamist.

Huvitavaid fakte:
• Hiljuti avastasid Jaapani teadlased hõlmikpuu seemnetes ensüümi, mis kiirendab alkoholi lagunemist organismis. See vähendab alkoholimürgistuse ohtu.
• Praegu katsetatakse hõlmikpuu kasutamise võimalust keha negatiivsete reaktsioonide peatamiseks organi implantatsiooni ajal.
• Väidetavalt stabiliseerivad keedetud puuviljad sperma tootmist.
• Ginkgo bilobat kasutas ka Mao Zedong eluea pikendamise ja vaimsete võimete parandamise vahendina.

Kasutatud kirjandus:
- WHO monographs on selected medicinal plants
- European Medicines Agency Evaluation of Medicines for Human.
- Le Santé par les plantes, Sélection du Readerś Digest, 2003.
- Guide pratique des remédes naturels, Sélection du Readerś Digest, Paris 1995.
- Bylinář, Zdraví, krása a radost, Lesley Bremnessová, 1988.
- The Healing Herbs, Michael Castleman, 1991.
- DeFeudis FV. Ginkgo biloba extract (egb 761): pharmacological activities and clinical applications. Paris, Elsevier, Editions Scientifiques, 1991:1187.
- Hänsel R et al., eds. Hagers Handbuch der pharmazeutischen Praxis, Vol. 6, 5th ed. Berlin, Springer-Verlag, 1994.
- Squires R. Ginkgo biloba. Australian traditional medicine society (ATOMS), 1995:9–14.
- Huh H, Staba EJ. The botany and chemistry of Ginkgo biloba L. Journal of herbs, spices and medicinal plants, 1992, 1:91–124.
- Keys JD. Chinese herbs, their botany, chemistry and pharmacodynamics. Rutland, VT, CE Tuttle, 1976:30–31.
- Melzheimer V. Ginkgo biloba L. aus Sicht der systematischen und angewandten Botanik. Pharmazie in unserer Zeit, 1992, 21:206–214.
- Van Beek TA, Lelyveld GP. Thin layer chromatography of bilobalide and ginkgolides A, B, C, J on sodium acetate impregnated silica gel. Phytochemical analysis, 1993, 4:109–114.
- Hasler A, Meier B, Sticher O. Identification and determination of the flavonoids from Ginkgo biloba by HPLC. Journal of chromatography, 1992, 605:41–48.
- European pharmacopoeia, 3rd ed. Strasbourg, Council of Europe, 1997.
- Sticher O. Biochemical, pharmaceutical and medical perspectives of Ginkgo preparations. In: New Drug Development from Herbal Medicines in Neuropsychopharmacology. Symposium of the XIXth CINP Congress, Washington, DC, June 27–July 1, 1994.
- Sticher O. Quality of Ginkgo preparations. Planta medica, 1993, 59:2–11.
- Van Beek TA et al. Determination of ginkgolides and bilobalide in Ginkgo biloba leaves and phytochemicals. Journal of chromatography, 1991, 543:375–387.
- Kleijnen J, Knipschild P. Ginkgo biloba. Lancet, 1992, 340:1136–1139.
- Kleijnen J, Knipschild P. Ginkgo biloba for cerebral insufficiency. British journal of clinical pharmacology, 1992, 34:352–358.
- Bauer U. Six month double-blind randomized clinical trial of Ginkgo biloba extract versus placebo in two parallel groups in patients suffering from peripheral arterial insufficiency. Arzneimittel-Forschung, 1984, 34:716–720.
- Saudreau F, Serise JM, Pillet J. Efficacité de l’extrait de Ginkgo biloba dans le traitement des artériopathies obliterantes chroniques des membres inferieurs au stade III de la classification de Fontaine. Journal malade vasculare, 1989, 14:177–182.
- Blume J et al. Placebokontrollierte Doppelblindstudie zur Wirksamkeit von Ginkgo biloba - Spezialextrakt EGb 761 bei austrainierten Patienten mit Claudicatio intermittens. VASA, 1996, 2:1–11.
- Haguenauer JP et al. Traitement des troubles de l’equilibre par l’extrait de Ginkgo biloba. Presse medicale, 1986, 15:1569–1572.
- Kade F, Miller W. Dose-dependent effects of Ginkgo biloba extraction on cerebral, mental and physical efficiency: a placebo controlled double blind study. British journal of clinical research, 1993, 4:97–103.
- Peter H, Fisel J, Weisser W. Zur Pharmakologie der Wirkstoffe aus Ginkgo biloba. Arzneimittel-Forschung, 1966, 16:719–725.
- Pincemail J et al. In: Farkas L, Gabor M, Kallay F, eds. Flavonoids and bioflavonoids. Szeged, Hungary, 1985:423.
- Pincemail J et al. Ginkgo biloba extract inhibits oxygen species production generated Folium Ginkgo 165 by phorbol myristate acetate stimulated human leukocytes. Experientia, 1987, 43:181–184.
- Oberpichler H et al. Effects of Ginkgo biloba constituents related to protection against brain damage caused by hypoxia. Pharmacological research communications, 1988, 20:349–352.
- Krieglstein J. Neuroprotective effects of Ginkgo biloba constituents. European journal of
pharmaceutical sciences, 1995, 3:39–48.
- Larssen RG, Dupeyron JP, Boulu RG. Modèles d’ischémie cérébrale expérimentale par microsphères chez le rat. Étude de l’effet de deux extraits de Ginkgo biloba et du naftidrofuryl. Thérapie, 1978, 33:651–660.
- Cahn J. Effects of Ginkgo biloba extract (GBE) on the acute phase of cerebral ischaemia due to embolisms. In: Agnoli A et al., eds. Effects of Ginkgo biloba extract on organic cerebral impairment. London, John Libbey, 1985:43–49.
- Chatterjee SS. Effects of Ginkgo biloba extract on cerebral metabolic processes. In: Agnoli A et al., eds. Effects of Ginkgo biloba extract on organic cerebral impairment. London, John Libby, 1985:5–14.
- Krieglstein J, Beck T, Seibert A. Influence of an extract of Ginkgo biloba on cerebral blood flow and metabolism. Life sciences, 1986, 39:2327–2334.
- Beck T et al. Comparative study on the effects of two extract fractions of Ginkgo biloba on local cerebral blood flow and on brain energy metabolism in the rat under WHO monographs on selected medicinal plants 166 hypoxia. In: Krieglstein J, ed. Pharmacology of cerebral ischemia. Amsterdam, Elsevier, 1986:345–350.
- 56. Oberpichler H et al. Effects of Ginkgo biloba constituents related to protection against brain damage caused by hypoxia. Pharmacology research communications, 1988, 20:349–352.
- Chatterjee SS, Gabard B. Effect of an extract of Ginkgo biloba on experimental neurotoxicity. Archives of pharmacology, 1984, 325(Suppl.), Abstr. 327.
- Otani M et al. Effect of an extract of Ginkgo biloba on triethyltin-induced cerebral oedema. Acta neuropathology, 1986, 69:54–65.
- DeFeudis FV et al. Some in vitro and in vivo actions of an extract of Ginkgo biloba (GBE 761). In: Agnoli A et al., eds. Effects of Ginkgo biloba extract on organic cerebral impairment. London, John Libbey, 1985:17–29.
- Denise P, Bustany P. The effect of Ginkgo biloba (EGb 761) on central compensation of a total unilateral peripheral vestibular deficit in the rat. In: Lacour M et al., eds. Vestibular compensation: facts, theories and clinical perspectives. Paris, Elsevier, 1989:201–208.
- Desquand S et al. Interference of BN 52021 (ginkgolide B) with the bronchopulmonary effects of PAF-acether in the guinea-pig. European journal of pharmacology, 1986, 127:83–95.
- Ginkgo biloba extrakt. Eine plazebokontrollierte, randomisierte Doppelblind-Studie. Perfusion, 1989, 1:28–30.
- a další

Autor: Dr. Jiří Pantůček ja Topvet kollektiiv

Kasulikud artiklid
Made on
Tilda